Pokój niewolników w Civita Guiliana

Prawie równo rok temu pisałem o odkryciu ceremonialnego rydwanu, które to znalezisko rozniosło się szerokim echem nie tylko po archeologicznym świecie. Podmiejska willa w Civita Guilana gdzie dokonano odkrycia nie powiedziała, jak się okazuje, ostatniego słowa.

Widok ogólny pomieszczenia; zwróćcie uwagę jak dużo przedmiotów znajduje się w pomieszczeniu. Na najdalszym łóżku zachowały się ślady sznurownia. O łóżko z prawej strony oparto dyszel. Dobrze widoczny jest także wątek muru. Fot. Parco Archeologico di Pompeii

W jednym z pokojów przylegających do portyku odsłonięto trzy łóżka, należące najprawdopodobniej do niewolników pracujących w stajni. Dwa z nich mają ok. 1,7 m długości, jedno jest mniejsze i ma ok. 1,4 m. Te wymiary podsunęły badaczom przypuszczenie, że pokój zajmowała para niewolników wraz z dzieckiem.

Jeden z badaczy przy pracy; dobrze widoczny dyszel i prosta konstrukcja łóżka. Fot. Parco Archeologico di Pompeii
 
A oto i dyszel w całej okazałości; doskonale widoczne są pozostałości po sznurze. Fot. Parco Archeologico di Pompeii

Podobnie jak w przypadku rydwanu, tak i tutaj zachowały się materiały ulegające z reguły rozkładowi. Dzięki temu poznaliśmy bliżej konstrukcję łóżek. Były to drewniane ramy na których rozpięto sznury (zachował się ich odcisk w popiele ). Na to położono koce, które wprawdzie uległy rozkładowi, ale odtworzono je dzięki dobrze znanej metodzie wypełniania gipsem. Pod łóżkami spoczywały różne naczynia, być może używane przez niewolników. Przestrzeń pod ścianami wypełniały z kolei amfory, więc pomieszczenie służyło także jako składzik. Ściany pomieszczenia wykonano w technice opus reticulatum, w jednej z nich wybito niewielki świetlik.

Rzut z góry. Po lewej widoczne okienko, po prawej stronie otwór drzwiowy. W ścianach na lewo i prawo od dawnych drzwi widoczne są dwa otwory; to tędy przekuli się i wydrążyli tunel w miękkim tufie złodzieje zabytków. Fot. Parco Archeologico di Pompeii
 

Co ciekawe o jedno z łóżek oparto dyszel rydwanu, co uzupełnia nam obraz niewolników stajennych, żyjących i pracujących pod jednym dachem ze zwierzętami i pojazdem który powierzono ich pieczy.

Rzut z góry. Dobrze widoczne stajnie i pomieszczenia mieszkalno gospodarcze a także portyk z rydwanem. Niestety jedno z pomieszczeń na samej górze zostało już wyrabowane. Jakie rzeczy tam przepadły? Pozostawiam to Waszej wyobraźni. Fot. Parco Archeologico di Pompeii
 

Tekst powstał w oparciu o informację prasową Parku Archeologicznego w Pompejach. Zachęcam Was do zerknięcia w link, jest dużo zdjęć oraz trzy filmy- drugi śmiało możecie odpuścić, pierwszy i trzeci są bardzo ciekawe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ogród Liwii

Carnyx