Candida tvnica

Ostatnio na fresze wybuchła dyskusja nt odświętnych sortów materiałowych. W skrócie dążymy do tego aby każdy z żołnierzy posiadał przynajmniej jedną tunikę w kolorze białym. O tym dlaczego w tym kolorze i dlaczego od święta przeczytacie w poniższym wpisie.

Typowe rzymskie rekoludki


Większość grup rekonstrukcyjnych nosi jednolite ciuszki, najczęściej w kolorze czerwonym, zdarza się też niebieski czy zielony. Moim zdaniem jest to zasadniczy błąd- Rzymianom obca była idea munduru, tak jak my ją rozumiemy, a która wykrystalizowała się w XVII w. Rapax wyróżnia się znacznie na tym tle- jeśli chodzi o kolorystykę materiałów daleko tam od uniformizacji. Królują kolory naturalne wełen- szary, kremowy, brązowy. Pojawia się też zieleń, czerwień, błękit, fiolet czy żółć. Jest to na pewno bliższe rzeczywistości. Pamiętajmy, że oprócz sortów ubraniowych wydawanych przez państwo, żołnierze zaopatrywali się indywidualnie na lokalnych rynkach. W szeregach panować musiała więc duża pstrokacizna. Były jednak okoliczności w których legioniści stawali odziani w jednakowe barwy. Momentami takimi były różnego rodzaju święta, pochody i uroczystości. 

Mamy liczne przesłanki by sądzić, że odświętnym kolorem był biały. Łacina wyróżnia dwa odcienie bieli: albus i candidus (śnieżnobiały). To z tego drugiego powinny być wytwarzane odświętne ubrania. Przyjrzyjmy się zatem źródłom:

I. W drugiej księdze Dziejów Tacyta, w opisie tryumfalnego pochodu przeczytać możemy, że prefekci obozowi, trybuni i pierwsi centurionowie legionu ubrani byli w śnieżnobiałe stroje. Podobnie tryumf odbyty przez Wespazjana i Tytusa, a opisany przez Józefa Flawiusza: tam żołnierze ubrani są w jedwabne szaty tryumfalne- czyżby też białe? Wydarzenie to widać także na osławionym łuku- mężczyźni, zapewne wojskowi niosą łupy zdobyte na wrogu, ubrani są w zwykłe, proste tuniki- wielce prawdopodobne gdyby były one w pięknym, śnieżnobiałym kolorze.

II. Pamiętacie zapewne post w którym wspominałem o portretach fajumskich. Wszyscy przedstawieni przeze mnie żołnierze noszą białe tuniki.

III. Znaleziony w Egipcie papirus oznaczony nr BGU 1564- pojawia się tam "zacna, miękka, biała wełna, bez zabrudzeń", jako materiał na ubrania dla wojska. Dokument ten wymienia też rozmiarówkę tuniki- 155 x 140 cm.

IV. Marcjalis w Epigramach pisze, że śnieżnobiała przędza wełniana był niezmiernie ceniona.

Jak więc widzimy biały pojawia się dość licznie w materiale źródłowym w kontekście ważnych wydarzeń, świąt itd. Być może kolor ten był tak wysoce ceniony ze względu na fakt, że doskonale widać na nim wszelkie zabrudzenia- a przecież nie wypada udać się w gości poplamionym...

Żołnierze XXI w białych, odświętnych tunikach.


Pierwsze zdjęcie na licencji Creative Commons 3.0 przedstawia żołnierzy Legio XV z Pram w Austrii. Autorem fotografii jest MatthiasKabel.

Drugie zdjęcie autorstwa Cezarego Wyszyńskiego. Zdjęcie zrobione w trakcie wyjazdu do Nijmegen w Holandii, 2014 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ratzeburg