POTĘŻNY Trajan

Na blogu udostępniam ostatnio głównie znaleziska z Pompejów. Tym razem wschodnia część dawnego Imperium przyniosła zaskakujące odkrycie. W dawnej Laodycei (obecnie niedaleko tureckiego miasta Denizli ), w trakcie badań prowadzonych przez prof. Celala Şimşeka odnaleziono 3- metrowej wysokości posąg przedstawiający cesarza Trajana.

Marmurowe popiersie cesarza Trajana, między 110- 120 n.e., Metropolitan Museum of Arts, Nowy Jork

Statuę odnaleziono w opłakanym stanie, potłuczoną na 356 fragmentów. W czasach swej świetności była ozdobą, zrujnowanego obecnie nimfeum. Za zniszczenie zarówno tego budynku jak i rzeźby odpowiada zapewne trzęsienie ziemi które walnie przyczyniło się do upadku miasta. 

Tureckim badaczom udało się jednak poskładać cesarza do kupy. Trajan został tu przedstawiony w bogato zdobionym, anatomicznym kirysie z płaszczem oraz w wysokich butach. Posąg ten więc wpisuje się typ rzeźb przedstawiających władców jako oficerów czy też nawet wcielenie Marsa, a który nazywamy statua loricata. U stóp cesarza możemy zobaczyć spętanego człowieka, ubranego we wschodni strój- jest to prawie na pewno aluzja do zwycięstwa Trajana nad Partami.

Niestety nie udało mi się odnaleźć zdjęć które mógłbym z czystym sumieniem wrzucić na bloga. Odsyłam Was jednak do notatek prasowych, np. Hurryiet (wprawdzie po turecku, dali jednakże świetne zdjęcia posągu in situ, wizualizację nimfeum czy też fotografię rzeźby już po wydobyciu, lecz przed złożeniem ), Hurriyet Daily News (czyli anglojęzyczne wydanie tego samego pisma ) albo Denizli Aktuel (po turecku, gdy przewiniecie zdjęcia z oficjelami, na samym dole znajdziecie ładne fotografie całej grupy rzeźbiarskiej, w tym zbliżenie na pancerz ).


Fotografię zdobiącą nagłówek wpisu dostarczyło niezawodne Metropolitan.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Carnyx

Ogród Liwii

Crupellarius- czołg areny