Scaeva

Mniej więcej co dziesiąta osoba w populacji jest leworęczna. Mańkuci zarówno w pięściarstwie jak i szermierce słyną jako trudni przeciwnicy. Nie inaczej było w starożytnym Rzymie gdzie pojawiają się leworęczni gladiatorzy. Wojownika takiego nazywano po łacinie scaeva.


Gladiatorzy tacy byli parowani z gladiatorami praworęcznymi lub przeciwko sobie- mamy wtedy do czynienia z tzw. pugna scaevata.

W Metropolitan Museum of Arts w Nowym Yorku przechowywana jest lampka oliwna z przedstawieniem scaevy. Identyfikacja gladiatora na przedstawieniu o tak niskiej szczegółowości jest zawsze trudna, jednakże jest to prawdopodobnie leworęczny murmillo, ew. thraex.



Dzisiejszy wpis sponsoruje wspomniane wyżej Metropolitan Museum of Arts. Nowojorczycy wpadli na genialny pomysł; udostępnili na licencji Creative Commons 0.0 ok. pół miliona zdjęć zabytków z ich zbiorów. W tłumaczeniu na Nasze- zdjęcia można dowolnie przerabiać, udostępniać itd., nawet bez podania autora czy miejsca pochodzenia. Jak zresztą mówi koordynator projektu, p. Loic Tallon:

If we could preserve the art world in a nice old pickle jar, but I don’t think that’s going to happen,
I genuinely believe that for the museum to maintain its relevance, we have to participate in that conversations.

Będę cyklicznie prezentował interesujące mnie zabytki z tej, jakże bogatej biblioteki danych. Wy także możecie do czego szczególnie zachęcam.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Carnyx

Ogród Liwii