Lewy prosty, prawy prosty, lewy sierp!

Vindolanda nie przestaje zaskakiwać. Rzymskie castrvm położone na terenach obecnego pogranicza angielsko- szkockiego słynne jest głównie z setek tabliczek, zapisanych łacińską kursywą. Beztlenowe środowisko  które pozwoliło zachować drewniane tabliczki, sprzyja także przetrwaniu przedmiotów skórzanych. Do artefaktów takich jak , poszycie namiotu, fragmenty obuwia czy całe buty jak też inne skórzane wytwory wykorzystywane przez rzymską armię, dołączyły ostatnio przedmioty zupełnie wyjątkowe.

Brytyjskim archeologom udało się bowiem wydobyć z wilgotnej, torfowej gleby rzymskie rękawice bokserskie. Przedmioty takie znane były dotychczas jedynie z ikonografii. Mamy tu więc do czynienia z jedynym w swoim rodzaju zabytkiem, nie posiadającym analogii na całym terenie Imperium! 

Rękawice nie są tu może najlepszym słowem, nie przypominają one bowiem współczesnych zamkniętych egzemplarzy. Mamy tu bardziej do czynienia z skórzanymi kastetami, wypełnionymi we wnętrzu miękkim wyściełaniem. Każdy z kastetów/ rękawic wykonano z jednego kawałka skóry, zaszytego w formę kieszeni. Jednak ich przeznaczenie było tożsame z tymi współczesnymi- amortyzowanie siły ciosu i osłona dłoni.

Pomimo tego, że dopiero teraz udało się odkryć tego typu sprzęt, sam fakt uprawiania przez Rzymian boksu był nam znany wcześniej i jest nieźle udokumentowany w przedstawieniach. Poniżej zamieszczam kilka ciekawych przykładów:


 
Brązowa figurka boksera- karła... Fot. British Museum
I podobne przedstawienie w terakocie. Rękawice w obu przypadkach są bardzo słabo widoczne. Fot. British Museum


Także płeć piękna mogła się spróbować w walce na pięści... Fragment lampki oliwnej. Fot. British Museum
 
Nokaut sprzed dwóch tysięcy lat. Dwaj murzyńscy bokserzy w trakcie walki, figurki z terakoty. Fot. British Museum


Najwspanialszy przykład przedstawienia pięściarza w sztuce rzymskiej tzw. Bokser z Kwirynyału/ Bokser z Term. Brązowy posąg znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Rzymie. Fot. Carole Raddato
Detal posągu boksera, doskonale widać skórzane kastety/ rękawice i system rzemieni. Fot. Carole Raddato

W forcie w chwili zdeponowania zabytku stacjonowali żołnierze Cohors IX Batavorvm- 9 kohorty Batawów, jednostki wojsk posiłkowych o mieszanym konno- pieszym składzie. Być może walki pięściarskie były elementem treningu wojskowego, hartującym mięśnie i uczącym walki wręcz. Nie jest jednak wykluczone, że żołnierze w wolnym czasie lubili po prostu troszeczkę posparować...


Niestety nie udało mi się znaleźć zdjęć zabytków z Vindolandy, które mógłbym załączyć do wpisu. Bez problemu obejrzycie je jednak pod tym linkiem. Mam nadzieję, że Vindolanda i brytyjski zespół badawczy będzie Nas dalej zaskakiwał w tak miły sposób. Good luck!

Dla rekonstruktorów: wyraźne zdjęcia techniczne rękawic z Vindolandy możecie zobaczyć w tym artykule New York Post.

Zdjęcia bokserów pochodzą z kolekcji online British Museum gdzie zostały udostępnione na licencji CC 4.0. Z kolei bokser z Kwirynału odpoczywa po kolejnej walce dzięki użytkownikowi wiki Carole Raddato.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Carnyx

Ogród Liwii