3 Króli, III Rzymian

6 stycznia, w sobotnie popołudnie wyruszyliśmy do Chełmży, z niezwykle ważną misją zwiadowczą.

Główni podejrzani.

W ostatnich godzinach dnia na biurko legata XXI legii trafił obszerny raport napisany przez dowódcę zwiadu (z łac. exploratores ). Jako, że dochodziła godzina w której legat spożywał wieczerzę, zrzucił przeczytanie go jednemu ze swych trybunów. Ten (służbista z zamiłowania ) nie omieszkał się z nim zapoznać. Treść raportu zmroziła mu krew w żyłach- okazało się, że trzech mężczyzn podających się za Magów przekroczyło granicę prowincji Iudea, wwożąc na jej teren złoto oraz środki odurzające. Taka ilość kruszcu i narkotyków rzucona na lokalny rynek zachwiałaby w posadach ekonomią prowincji- trzeba było działać szybko. Z misją zbadania sprawy wysłano najlepszych synów XXI- contubernium Rogati...

Krótka odprawa...

Orszak Trzech Króli jest w Polsce tradycją świeżą- jednak jej korzenie sięgają XIX wieku, a sama idea odtwarzania biblijnych opowieści w formie inscenizacji- przynajmniej średniowiecza. Na ten swoisty zew wieków odpowiedzieli licznie Polacy, w tym także mieszkańcy Chełmży. Na zaproszenie Rogatvsa stawił się także Ramvs oraz piszący te słowa. Pomimo niezbyt śródziemnomorskiej temperatury przemaszerowaliśmy przez miasto, stając się sensacją i wdzięcznym tematem fotografii. Po całej imprezie (ok. 2 h ) udaliśmy się do Rogatvsa gdzie zostaliśmy uraczeni przysmakami przygotowanym przez Lvcretię- dziękujemy, pyszne!

Trzej Królowie wciąż o krok przed Nami. Fot. Basia Łaukajtys

Jednocześnie ten krótki marsz był dla Nas okazją do wyciągnięcia sprzętu, który to kurzył się przez zimę po szafach i piwnicach. Wnioski- broń i oporządzenie w stanie dobrym, pozostaje Nam czekać na bardziej wymagające zadania. Oby nadchodzące miesiące obfitowały w takie właśnie okazje!

Z ogłoszeń technicznych- dotarły do mnie wiadomości zwrotne dot. łacińskiego słownictwa używanego na blogu. Faktycznie złapałem się na pewnej  niekonsekwencji, myślę nad stworzeniem małego słowniczka, który wyjaśniałby używane przeze mnie terminy- sprawa wymaga jednak jeszcze zastanowienia, o zmianach na stronie oczywiście Was poinformuję.Mozaika z Trzema Królami z bazyliki Santi Apollinare Nuovo w Rawennie, pojawiła się w domenie publicznej na licencji CC 4.0 dzięki José Luiz Bernardes Ribeiro.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Expeditio III

Crupellarius- czołg areny

Ratzeburg 2018