Varia VIII

Minął prawie cały miesiąc (a jest krótki!), Luperkalia za pasem, już po Kwirynaliach- nadszedł czas na Różności. 

Głowa wilczycy od której wzięło nazwę święto Luperkaliów- znaczy ogólnie od wilczycy, nie od tej głowy konkretnie. Wiecie o co chodzi.


Luperkalia miałyby być odpowiednikiem dzisiejszych Walentynek- tak przynajmniej usłyszałem w radio. Daleką drogę przeszliśmy od biegania półnago po ulicach i smagania przypadkowych kobiet pejczami do wręczania im czekoladek i wyjść do kina  ;)

W trzecim odcinku naszych luźnych rozważań wspominałem o tragedii jaka spotkała światową kulturę w Palmyrze. W wyniku okupionego licznymi stratami ataku wojsk reżimu asadowskiego wspomaganego przez Rosjan antyczne ruiny i pobliskie współczesne miasto udało się odzyskać. Świat naocznie przekonał się wtedy o barbarzyństwie Daesz. Niestety, jak się później okazało był to tryumf chwilowy. Dżihadyści ponownie zajęli i miasto (gdzie przejęli kilkadziesiąt czołgów, wozów pancernych i dział przeciwlotniczych) i ruiny. Nauczeni doświadczeniem poprzednich miesięcy postanowili nie tylko niszczyć rzeźby przedstawiające ludzi i zwierzęta- wysadzono w powietrze min. teatr oraz słynny tetrapylon. Żeby trochę osłodzić gorycz tego wpisu zamieszczam filmik udostępniony na jutubie przez agencję prasową Ruptly:


Nie wszystko stracone! 

Po kilku latach nieobecności na szpalty drukarskie wraca Archeologia  Żywa! Być może mój entuzjazm wyda Wam się dziwny, ale było to właściwie jedyne, branżowe  pismo zajmujące się badaniami archeologicznymi. Czytałem onegdaj, teraz też będę. A co. Nowy numer nosi jakże wymowny podtytuł "Powstania- Wojny- Rebelie". Co znajdzie się w środku przekonamy się 28 lutego. Możecie śledzić tutaj.

Głowę wilczycy możemy zobaczyć dzięki Wmpearl na licencji CC 1.0 tutaj. Przechowywana jest w Cleveland Museum of Art.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ratzeburg