Varia VII

Nowy rok otwieramy kolejną, siódmą już odsłoną starożytniczych różności. Zapraszam do lektury!

Też nie lubisz gdy gołębie kradną twoją biżuterię?


Od czasu do czasu zaglądam na fejsbukowy profil wykopalisk w Vindolandzie. Na bieżąco umieszczane są tam fotografie najświeższych i najciekawszych artefaktów. Dla każdego fana antyku gratka, zwłaszcza, że stanowisko to obfituje w świetnie zachowaną organikę. Administratorów strony nie ominęła przedsylwestrowa chęć podsumowania rocznych wyników wyświetleń  (która dotyka każdego administratora takich stron, stwierdzono klinicznie ). Tutaj możecie zobaczyć ich najczęściej wyświetlane w 2016 roku zdjęcie. Urocze, prawda?

Amfiteatr w Puli, stan na 1728 rok.


Miasto Pula położone w chorwackiej Istrii, jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc związanych z historią Imperivm Romanvm. Rzymianie po podbiciu Istrii przechrzcili miasto z iliryjskiego Pola na Colonia Pietas Iulia Pola Pollentia Herculanea (a jakże). Wśród zabytków architektury, pamiętających rzymskie rządy prym wiedzie amfiteatr, zbudowany za czasów panowania cesarza Klaudiusza. Murowana budowla zastąpiła starszą, drewnianą konstrukcję wzniesioną za Oktawiana Augusta. Powstała konstrukcja mogąca pomieścić 23 tysiące widzów, którzy wchodzili na trybuny przez 15 bram. System tuneli pozwalał na wprowadzenie na piach areny gladiatorów i zwierząt. Ze szczytu arkad okalających budowlę można było rozciągnąć velarium. Jednym słowem cud, miód i cywilizacja.

Jak to zwykle bywało, po upadku Romy amfiteatr skończył jako kamieniołom. Na szczęście szybko zdano sobie sprawę z jego wartości. Dość powiedzieć, że służy mieszkańcom Puli (Pulanom? ) do dzisiaj. Odbywają się w nim liczne imprezy kulturalne czy sportowe- pełni więc rolę, którą przeznaczyli dla niego jego twórcy dwa tysiące lat temu.

W 2013 roku na arenie amfiteatru odbył się koncert chorwackiego duetu 2Cellos. Polecam go waszej uwadze:

 
Niedorzeczną mozaikę z ptasimi bandytami można obejrzeć w Domu Fauna w Pompejach. Na licencji CC 3.0 wrzucił ją na wiki nasz rodak,  Radomil.

Szkic pulańskiego amfiteatru pochodzi z De gli Anfiteatri e singolarmente del Veronese libri due pióra
Giovanni Alberto Tumermaniego. Obrazek machnąłem z wiki, umieszczono go tam w domenie publicznej. Gdybyście znali XVIII wieczny włoski, albo po prostu lubicie starocie to całość można zobaczyć tutaj.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ratzeburg